امروز

چهارشنبه, ۱۹ بهمن , ۱۴۰۱

  ساعت

۰۰:۵۴ قبل از ظهر

سایز متن   /

جامعه پزشکی ایران متهم است زیرا:

 

 

۱. پزشکان سوگند خورده اند درمان انسانها را در اولویت قرار دهند؛ اما اکثر پزشکان ایرانی ثروتمند شدن را در اولویت قرار میدهند. پایه های این سوگند دروغ از زمان کنکور و انتخاب رشته شروع میشود و داوطلبان با نیت پولدار شدن به رشته پزشکی هجوم می آورند. آیا میدانید دندانپزشکی و تخصص هایی مانند قلب و ریه به دلیل پولساز بودن بیشترین داوطلبان سوگند خورده را به خود جذب میکند اما بیماریهای عفونی به دلیل اینکه عموما بیماری افراد فقیر است هوادار چندانی ندارد؟

 

۲. آیا میدانید برخی از پزشکان ایرانی با خرید دستگاههای پزشکی از سی. تی. و سونوگرافی گرفته تا ام. آی. آر. و حتی خرید سهام بیمارستان ها به طمع ثروت اندوزی خود ادامه میدهند؛ در حالی که در کشورهای توسعه یافته پزشکان حق سرمایه گذاری و پول در آوردن از چنین مواردی را ندارند؟

 

۳. آیا میدانستید در اکثر کشورهای توسعه یافته پزشکان از بیمارستان حقوق ماهیانه می گیرند و بازار مطب زدن و بیماران را به مطب کشاندن خاص ایران و چند کشور عقب افتاده است؟

۴. در ایران و در چهل سال گذشته وزیران بهداشت و اکثر معاونانشان پزشک بوده اند. آیا میدانستید در کشورهای عضو اتحادیه اروپا به دلیل رعایت اصل “عدم تعارض منافع” هیچ کدام از وزیران بهداشت پزشک نیستند و تنها با رعایت شرایط بسیار سخت و در موارد استثنایی وزیر بهداشت می تواند پزشک باشد؟

۵. وزارت بهداشت ایران به بهانه دلایل امنیتی آمار عملکرد حوزه درمان را ارائه نمی دهد اما شواهد حاکی از آن است که پزشکان پول پرست ایرانی رکوردار بیشترین تعداد ارجاعات کلینیکی و پاراکلینیکی و جراحیهای بی مورد هستند. آیا میدانستید قبول نداشتن جواب آزمایشات و دستور تکرار آن که در ایران عادی شده در کشورهای دیگر جرم است و پزشکی که چنین کاری کند محکوم می شود.

 

سازمان نظام پزشکی

۶. پزشکان با تشکیل سازمانی مافیایی به نام “سازمان نظام پزشکی” امتیازات و انحصاراتی را به خود اختصاص داده اند که کمتر صنفی از آن برخوردار است. آیا میدانید این سازمان در چند دهه گذشته با لابی گری در مجلس، قوه قضاییه، شهرداری و سایر دستگاههای دولتی از بزرگترین دلایل اجحاف به حقوق بیماران بوده است؟

۷. پزشکی از محترم ترین مشاغل در جهان است زیرا پزشکان زندگی سختی را انتخاب کرده اند که خود را وقف دیگران کنند و به دنبال مال اندوزی نباشند. آیا میدانید در ایران شغل دوم اکثر پزشکان دلالی، بساز و بفروشی و واردات کالا و لوازم است؟

 

۸٫ آیا میدانید فقط در ایران کودک زیر دوسال که به دلیل اشتباه کادر پزشکی جان خود را از دست داده است؛ ۴۰ درصد مقصر دانسته میشود و خانم دندانپزشکی که کودکی را خفه کرده به کار خود ادامه میدهد تا دومی را هم به کما ببرد. آیا میدانید حتی خانواده کیارستمی هم نتوانستند پزشک مقصر را محکوم کنند زیرا سیستم دادرسی در جرایم پزشکی منصفانه نیست و برای مثال بیش از اینکه بیمار در کمیسیون پزشکی آشنا داشته باشد احتمالا پزشک متهم آشنا دارند؟

۹. سالها پزشکان به ما گفتند پول کاغذی آلوده به هزاران میکروب است و بلافاصله بعد از دست زدن به آن دستهای خود را بشویید؛ آیا میدانید پزشکان تنها صنفی هستند که هنوز قبول نکرده اند در مطبها و آزمایشگاههای خود که احتمال آلودگی در آنجا بسیار زیاد است کارتخوان قرار دهند فقط برای اینکه معلوم نشود مالیات درآمدشان چقدر است؟

۱۰. فکر اینکه از طریق مجلس اجحاف جامعه پزشکی را کمرنگ کنید از سر بیرون کنید؛ زیرا اعضای کمیسیون بهداشت و درمان همگی پزشک هستند و سایر نمایندگان هم داشتن روابط خوب با چند بیمارستان و متخصص خوب قلب و ریه را به پیگیری خواست مردم بدبخت ترجیح میدهند. آیا میدانید همین نمایندگان در مقابل شهرکهای سلامت که در تبریز و اصفهان احداث شده سکوت کرده اند تا پزشکان جوان و تازه کار بعد از لت و پار کردن ایرانیها و وقتی که پزشک حاذق و ماهر شدند بروند و اعراب پولدار را دوا و درمان کنند؟

 

 

 

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی