امروز

جمعه, ۱۸ آذر , ۱۴۰۱

  ساعت

۱۰:۳۵ قبل از ظهر

سایز متن   /

سلامتی موتور محرکه در توسعه جامعه است

این مطلب را معاون امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان در جمع نمازگزاران مسجد محمد رسول الله (ص) ارومیه عنوان کرد .

در هفتمین روز از هفته سلامت ۱۳۹۷ دکتر رسول انتظار مهدی معاون امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی آذربایجان غربی در جمع نمازگزاران مسجد محمد رسول الله (ص) ارومیه حضور یافت .

وی طی سخنانی سلامتی را موتور محرکه در توسعه جامعه عنوان کرده و گفت: از مهمترین تعیین کننده های توسعه یک جامعه سلامت انسان به عنوان محور توسعه پایدار است .

دکتر انتظار مهدی در ادامه گفت : خوشبختانه در کشورمان پس از پیروزی انقلاب اسلامی نظام سلامت توسعه مطلوبی داشته است ، گسترش خانه های بهداشت در مناطق روستایی چهره سلامتی را تغییر داد ، پوشش خدمات واکسیناسیون از چند واکسن محدود با پوشش بسیار پایین کمتر از ۲۰ درصد به ۱۰ واکسن و در طی سال جاری دو واکسن پنوموکوک و روتاویروس هم اضافه خواهد شد با پوشش صد درصد رسید، مراقبت مادران کمتر از ۱۲ درصد به بیش از ۹۹ درصد رسیده و در سال گذشته کمتر از ۶۰ مورد زایمان خارج از حوزه زایمان ایمن داشتیم(بین راه یا منزل) و مرگ مادر و مرگ کودکان و نوزادان بسیار کاهش یافته است، به لطف تامین تخت های بیمارستانی و متخصصین در اقصی نقاط استان امید زندگی به بالای ۷۵ سال رسیده است .

وی تصریح کرد: علیرغم این توفیقات هنوز هم در رسیدن به آرمانهای زندگی سالم فاصله وجود دارد در قبل از طرح تحول سلامت مشکلات و تهدید کننده های سلامت رو به ازدیاد بودند مردم در تامین هزینه های درمانی مستاصل بودند و خدمات متناسب با نیازهایشان نبود .

وی تاکید کرد: امروزه گذر خطرات تهدید کننده های سلامت از عوامل عفونی به غیر عفونی اتفاق افتاده و بیشترمردم به خاطر بیماریهای قلبی(۴۸ درصد) و سرطانها(۱۸ درصد) و حوادث فوت میکنند. ریشه این مشکلات در حال حاضر براساس مستندات بین المللی به خود مردم برمیگردد. رفتارهای مردم متناسب با توسعه یافتگی تغییر کرده و خودشان را نشانه گرفته است .

معاون بهداشتی دانشگاه اضافه کرد: امسال در حالی هفته سلامت را گرامی میداریم که در سایه طرح تحول سلامت اتفاقات بسیار عظیمی در این حوزه سلامت اتفاق افتاده است .

اگر جامعه جهانی امروزه در پی افزایش پوشش خدمات است کشورما به این هدف (هدف گذاری ۲۰۲۳ میلادی) در طرح تحول سلامت نایل شد و الان در فکر افزایش کیفیت خدمات است بدنبال ارائه خدماتی است که مردم به ان نیاز دارند در طرح تحول سلامت از فقرا در مقابل هزینه های کمرشکن حمایت گردید، عدالت در دسترسی به خدمات درمانی و بهداشتی مورد توجه واقع شد و در اکثر مناطق محروم این استان متخصصین بکار گیری شدند بیمارستانهای فرسوده بازسازی شدند و تخت های بیمارستانی افزایش یافت ولی هنوز هم به شاخص های کشوری نرسیده که با راه اندازی و بهره برداری از بیمارستانهای امام خمینی ارومیه ، تخصصی زنان ارومیه، بیمارستانهای خوی بوکان میاندواب و….این نقیصه در حال برطرف شدن است خدمات تشخیصی بسیار پیشرفته سی تی اسکن و ام آر آی در هرجایی که نیاز بود مستقر شد .کلینیک های پیشرفته درمان سرطان و بلوک های زایمان و نظام سلامت در پی تامین دسترسی به خدمات در نزدیکترین محل سکونت شما مردم شد و در استان اذربایجان غربی ۱۹۱ واحد(۷۶ خانه بهداشت، ۵۶ پایگاه سلامت شهری، ۱۷ مرکز خدمات جامع سلامت شهری و ۳۵ مرکز روستایی) راه اندازی گردید و در حوزه بهداشت عمومی در سطح استان بیش از ۱۴۰۰ نفر نیروی کارشناسی جهت تامین خدمات نوین سلامت پیشگیری از بیماریهای قلبی وغربالگری سرطانها و خدمات سلامت روان و خدمات مشاوره ای تغذیه بکار گیری شدند.

دکتر انتظار مهدی تاکید کرد: ولی اگر شما مردم مشارکت نکنید اتفاقی نخواهد افتاد مشارکت مردم در تامین سلامتی خودشان یک مولفه بسیار مهم است که بایستی درگیر کار شوید و با خودمراقبتی داوطلبانه البته با اگاهی و مسئولیت پذیری شما عزیزان این مشکل کمتر خواهد شد. با توجه به تامین زیرساخت های مورد نیاز امروزه سلامت یک موضوع اجتماعی است که بایستی با همکاری شما مردم ارتقا یابد. اصلاح رفتارها و اتخاذ شیوه زندگی سالم برای خوب زیستن مهمترین راهکار مقابله ای با تهدید کننده های مدرن زندگی امروزی است.

دریک کلام ارتقای سلامت و افزایش طول عمر مردم که یک شاخص مهم بین المللی است نیازمند مشارکت ، تعهد و مسئولیت پذیری شما مردم است این مشارکت نیاز به دانش و اگاهی دارد که استفاده از گستره رسانه های جمعی و شبکه های اجتماعی ملی این شکاف را در حال حاضر پر می کند .

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی