امروز

دوشنبه, ۱۷ بهمن , ۱۴۰۱

  ساعت

۰۶:۳۰ قبل از ظهر

سایز متن   /

 

پیام مثبت و منفی

 

پیام «تفکّر مثبت» پیام «باور داشتن» است که به ما می آموزد باید علی رغم شرایط موجود، بر داشته های خود و چگونگی دگرگون کردن اوضاع و پیش بردن کارها تمرکز کنیم.
پیام «تفکّر منفی» پیامی ساده است. با این تفکّر بر نداشته های خود و بر این که چرا کارها به دلخواه شما پیش نمی رود تمرکز می کنید، آن گاه بی گمان خود را با دستانی خالی در برابر اژدهایی وحشتناک خواهید یافت که یارای درافتادن با او را ندارید و او چه شما را ببلعد چه نه، احساس درد و رنج خواهید کرد.

 

افراد موفق مثبت اندیش هستند؟

همه ی انسان های بزرگ و موفّقی که در زندگی به دستاوردهای برجسته دست می یابند، ویژگی مشترک دارند و آن این است که افرادی مثبت اندیش هستند. پس اگر می خواهید قهرمان شوید، کافی است یاد بگیرید در برابر ترس، ایمان و اطمینان بیافرینید. برای بیشتر مردم تفکّر منفی، نیروی نابود کننده و ویرانگر است. تفکّر منفی باعث می شود که ما نه از روی ایمان، بلکه از روی ترس عمل کنیم و در این زمان است که زندگی مان از هم می پاشد.

 

بیشتر مردم به دلیل ترسشان، همواره بر بدترین رویداد ممکن تمرکز می کنند و انتظار پیشامد آن را می کشند. آنان حتّی از دست زدن به کارهایی که ممکن است در آن موفّق نشوند یا نتوانند آن را آن گونه که می خواهند پیش ببرند، سر باز می زنند. بهترین راه برای برآورده نشدن رؤیاها و تبدیل کردن آنها به کابوس، این است که هیچ گاه نخستین گام را برندارید و بگذارید کابوس ها و ترس هایتان، جرأت و جسارت، نیرومندی، عزم، جزم و توانایی رو به جلو حرکت کردن را رفته رفته در شما از بین ببرند.

بیشتر مردم جامعه یاد گرفته اند که منفی اندیش باشند. دلیل این که مردم چنین رفتاری نشان می دهند، این نیست که بی خیال هستند و نمی خواهند به دنبال آرزوهایشان بروند. بلکه به این دلیل است که بارها و بارها تلاش کرده اند رؤیایی را که در سر پرورانده اند، برآورده سازند، امّا هر بار در خیالشان با شکست روبه رو شده اند.

 

RAS یا سیستم فعّال کننده ی مشبّک

 

این سیستم تشکیلات تورینه ای است به اندازه ۱/۴ سیب که در مغز انسان وجود دارد و وظیفه ی آن پالایش و گزینش اطّلاعات به خصوص از میان اطّلاعاتی است که به ما می رسد.

مثلاً اگر شما یک ماشین جاگوار قدیمی بخرید، وقتی به خیابان می روید دائماً ماشین هایی از نوع ماشین خود می بینید؛ در حالی که شاید قبلاً هفته به هفته ماشینی از این نوع نمی دیدید؛ گویی جاگوارها در سطح شهر بیشتر شده اند؛ در صورتی که چنین نیست.

تنها سیستم RAS شما ماشین های جاگوار را از میان انبوه ماشین های دیگر برمی گزیند و به رایانه ی شما وارد می کند. وظیفه ی RAS همین انتخاب و گزینش اطّلاعات از میان محیط است. با توجه به آنچه شما می خواهید؛ مثلاً اگر تصمیم گرفته باشید که فکر کنید همه چیز در دنیا خراب است و یا شما آدم بدشانسی هستید.

 

RAS مشغول جمع آوری شواهدی مبتنی بر بدشانسی شما از محیط می شود و سپس آنها را در اختیار رایانه ی ذهن شما قرار می دهد تا آن هم به روش خود به شما ثابت کند که حق با شماست و واقعاً بدشانس هستید. در حالی که پیروزمندان به RAS وظیفه ی متفاوتی واگذار می کنند.

 

RAS آنها شواهدی مبتنی بر هوشمندی، توانمندی، موفقیّت و قدرت آنها را از محیط برمی گزیند تا به آنها ثابت کند که پیروزند. پس این که احساس پیروزی یا شکست کنید، به طور کامل در دست خود شماست و تنها به چگونگی برنامه ریزی رایانه ی ذهنتان، و تصمیم هایی بستگی دارد که با توجّه به اطّلاعات رایانه ی خود می گیرید. پس شما هم می توانید به پیروزمندان بپیوندید؛ فقط کافی است که بخواهید.

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی