امروز

سه شنبه, ۱۸ بهمن , ۱۴۰۱

  ساعت

۱۱:۳۱ قبل از ظهر

سایز متن   /

روزگاری چارچوب خانه ها عرصه ای برای فعالیت بانوان محسوب می شد،اما با گذشت زمان ، شرایط برای حضور بانوان درعرصه های اجتماعی فراهم شد ، و امروز بخش اعظمی از نیروی فعال در عرصه های اجتماعی را زنان تشکیل می دهند.

این حضور نه تنها برای بانوان بلکه برای کل جامعه مزایای متعددی به همراه داشته است، اما این مزایا با تغییر سبک زندگی خانواده ها و بروز برخی از مشکلات از جمله مشکلات فیزیولوژیکی همراه بود.

یکی از دلایل بروز این مشکلات توجه نداشتن به مسئولیت های متفاوت زنان بود . زنان به خصوص در جوامع شرقی علاوه برپذیرش مسئولیت اجتماعی ، مسئولیت های مختلفی در خانه و نگهداری و تربیت فرزندان را بر عهده داشته و این حجم بالای کار ،مجالی به آن ها برای پرداختن به فعالیت های بدنی و ورزش را نمی دهد.

از سوی دیگر وجود عوامل فرهنگی و اجتماعی و فرهنگی و حتی باورهای غلط نیز سبب شده است که این بی توجهی تشدید شده وبه نوعی ورزش بانوان به عنوان فعالیتی تجملی و غیر ضروری محسوب شود.

این بی مهری به زنان به نحوی است که علیرغم تعیین قوانین مختلف از سوی قانونگذار در این باره ، نه تنها تدابیر و برنامه هایی برای ورزش کردن برای بانوان شاغل از سوی مدیران در نظر گرفته نمی شود بلکه ، بسیاری از مدیران مانع ازانجام این فعالیت ها شده و درفرصت های برابر بین بانوان و آقایان تبعیض قائل می شوند.

این در حالی است که سیاست های کلان کشورمان بر حمایت از ورزش بانوان استوار است و رهبر معظم انقلاب همواره توجه ویژه ای به بانوان داشته و به حضور بانوان در ورزش تاکید دارند . ایشان در هر زمانی قهرمانی دختران و زنان را ارج و تشویق میکنند.

همچنین در زمان تدوین برنامه ششم توسعه ، شهیندخت مولاوردی معاون وقت رئیس‌جمهور در امور زنان و خانواده تاکید کرد که ازجمله محورهای مورد توجه این برنامه گسترش ورزش، تربیت بدنی و فعالیت بدنی زنان است.

نباید از نظر دور داشت فعالیت های بدنی نه تنها در سطح فردی ، بلکه در سطح اجتماعی ، مانع بروز آسیب‌ها، هزینه‌های درمانی و … خواهد شد.

از سوی دیگر زمانی که فضای فعالیت های بدنی با مدیریت زمان و برنامه ریزی در محیط کار فراهم باشد، بازدهی و بهره وری ونشاط در فضای کاری از یک سو و اعتماد به نفس، هوشیاری و عزت نفس از سوی دیگر افزایش می یابد.

از این رو فعالیت زنان شاغل در فعالیتهای ورزشی موضوعی ضروری بوده و همانگونه که حقوق مختلفی برای زنان به عنوان نیمی از جمعیت کشور وجود دارد ، نباید این جمع کثیری به دلیل محدودیت هایی مختلف از پرداختن به ورزش محروم بمانند و در آینده دچار فقر حرکتی و بیماری های ناشی از آن شوند.

در جهانی که اغلب کشورها برای دستیابی به توسعه پایدار، توانمندسازی مردمان خود را مدنظر خود قرار داده‌اند؛ منابع انسانی به عنوان سرمایه های کشور محسوب شده و زن و مرد نمی شناسد.

زنان ایرانی علاوه بر اینکه مادران ، همسران شایسته ای هستند ، موفقیت های چشم‌گیری را در عرصه های مختلف ورزشی به دست آورده‌اند و می توانند الگویی الهام‌بخش برای زنان مسلمان در سطح جهان باشند.

در نظر گرفتن ساعت ورزش ویژه بانوان در ادارات،سازمان‎ها و ارگان‎ها و همکاری دیگر دستگاه‎ها می‎تواند به توسعه ورزش همگانی و قهرمانی ورزش بانوان کمک کند و در این زمینه نباید اجازه داد تصمیم گیری های غیر کارشناسی و یک طرفه مانع از این فعالیت ها به ویژه در محیط های کاری شده و مفاهیم عدالت جنسیتی برای مدیران تشریح شود.

 

 

سمیه آقایان
دکترای مدیریت رسانه دانشگاه تهران
کارشناس روابط عمومی راه آهن جمهوری اسلامی ایران

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی