امروز

چهارشنبه, ۱۹ بهمن , ۱۴۰۱

  ساعت

۰۰:۱۳ قبل از ظهر

سایز متن   /

با گذر از یکصد و ده سال از فعالیت صنعت نفت در کشور، شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب به عنوان خاستگاه این صنعت عظیم به موازات برنامه های راهبردی خود در تولید از مخازن نفت و گاز همچنان بخش عمده ای از فعالیت های خود را به توسعه و عمران مناطق پیرامونی اختصاص داده است.

این شرکت در کنار پروژه های مرتبط با افزایش نگهداشت توان تولید و استمرار تولید ۳ میلیون بشکه نفت خام، ده ها پروژه بزرگ عمرانی را در دست اجرا دارد.

شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب به خود می بالد که در یکصد و دهمین سال فعالیت صنعت نفت ایران، بزرگترین میادین و پیچیده‌ترین امور مرتبط با تولید را با اتکای به توان داخلی و با راهبری و نظارت نیروهای ایرانی به انجام رسانده و همسو با امور مرتبط با تولید، در حوزه مسئولیت های اجتماعی نیز فعال است.

در حوزه مناطق نفت خیز جنوب کمتر رویداد مهمی در زمینه های اجتماعی، فرهنگی، زیست محیطی و توسعه پایدار به وقوع می پیوندد که نفت در آن مشارکت یا همراهی نداشته باشد. نگاهی به کارنامه این شرکت علی الخصوص در چهارسال اخیر در زمینه کمک به توسعه زیر ساخت های آموزشی، فرهنگی، بهداشتی و زیست محیطی بیانگر این واقعیت است.

از طرفی از سوی مناطق نفت خیز جنوب نیز طرح ها و پروژه های مهم و کلیدی با لحاظ و اولویت محیط زیست و مسئولیت‌های اجتماعی تعریف و اجرا می شوند؛ مصداق این مدعا آخرین پروژه های افتتاح شده در زمینه جمع‌آوری گازهای فلر است که دقیقاً مبتنی بر اصل استمرار تولید توام با حفظ سلامت ساکنان مناطق پیرامونی تعریف و اجرا گردیده است.

اجرای پروژه های بزرگ عمرانی

هم اکنون تعداد زیادی پروژه بزرگ در حوزه راهسازی عمرانی در دست اجراست که از جمله آنها احداث جاده اصلی محورامیدیه/جایزان، احداث جاده ایذه به مسجدسلیمان و تعریض و بهسازی جاده اصلی سه راهی هفتکل تا نفت سفید در استان خوزستان در حال اجراست.

مناطق نفتخیز جنوب در بخش فضاهای درمانی و بیمارستانی ۸ پروژه در شهرهای اهواز، گچساران و مسجدسلیمان در دست اجرا دارد.

حفظ محیط زیست با جمع آوری گازهای مشعل
شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب با هدف بهینه سازی مصرف انرژی و حفظ محیط زیست جمع آوری گازهای مشعل را برای نخستین بار در کشور در ۴ واحد بهره برداری پارسی کلاستر، مارون ۳، مارون ۶ و منصوری اجرایی نموده که پروژه جمع آوری گازهای مشعل پارسی در اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۷ به بهره برداری رسید و مارون ۳ تا پایان سال ۱۳۹۷ و مابقی در سال آینده راه‌اندازی می شود. علاوه بر این ۴ پروژه ، مزایده جمع آوری گازهای مشعل ۲۳ واحد بهره برداری دیگر برای حدود ۱۳۰ میلیون فوت مکعب در دست اقدام است. این مزایده در مرحله تبادل اطلاعات قرار دارد و اگر اجرا و تکمیل شود، به همراه چهار پروژه‌ دیگر، باعث جمع آوری ۲۰۰ میلیون فوت مکعب گاز در روز خواهد شد.

عمل به مسئولیت های اجتماعی در طرح توسعه ۲۸ مخزن

بر اساس برنامه‌ریزی‌های انجام شده، ۲۸ مخزن نفتی در حوزه فعالیت شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب در طول ۲ سال و با سرمایه گذاری حدود ۴٫۶ میلیارد دلار توسعه می‌یابند که با اجرای عملیات های گسترده سطح‌الارضی و تحت‌الارضی، در مجموع ۶۵۰ هزار بشکه افزایش و جلوگیری از کاهش تولید نفت محقق خواهد شد. از این میزان ۳۴۰ هزار بشکه به افزایش تولید و ۳۱۰ هزار بشکه به نگهداشت تولید مربوط خواهد بود.

از نکات جالب توجه این طرح اختصاص ۴ درصد اعتبار طرح ها برای اجرای فعالیت های مرتبط با مسئولیت های اجتماعی است که در خلال اجرای طرح در محل اجرای طرح ها در شهرستان های مربوطه صرف خواهد شد.

 

 

رضا طاهری
مدیر روابط عمومی مناطق نفتخیز جنوب

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی