امروز

سه شنبه, ۱۸ بهمن , ۱۴۰۱

  ساعت

۱۰:۵۰ قبل از ظهر

سایز متن   /

در مقاله حاضر با کمک روش اسنادی و شبکه نگاری در یک ارزیابی توصیفی تحلیلی به بررسی نقش رسانه های اجتماعی در ارتباطات سلامت پرداخته ایم.

در طول دو دهه اخیر، اینترنت یک تغییر پارادایم در چگونگی فعالیت کسب و کار ها ایجادکرده که موجب توسعه فنآوری های بی شمار، مانند خدمات وب و برنامه های کاربردی برای شرکتها شده دراین میان اکثریت سازمانهای بهداشت و درمان هنوز از زیرساخت های مناسب جهت بهره گیری از قابلیت های این فنآوری نوین برخوردار نیستند که این در درجه اول به این دلیل است که مراقبت های بهداشتی تا حد زیادی به تعامل رو در رو بین بیمار و پزشک متکی است.

پیشرفت در فن آوری اینترنت و رسانه های اجتماعی امکان به اشتراک گذاشتن اطلاعات از راه دور در مناطق جغرافیایی را فراهم ساخته است و موجب تسهیل در مراقبت بهداشتی و سلامت شده است.

اصطلاحات مختلفی برای انجام چنین عملمراقبت های بهداشتی ارائه شده مانند سلامت الکترونیک ۱ ، سلامت آنلاین ۲ ، پزشکی اینترنتی ۳ ، و انفورماتیک سلامت مصرفکننده ۴ . که این سیستم ها موجب بهبود عملکرد مراقبت از بیمار، کاهش هزینه ها و بهبود گردش کار شده اند.

بنابراین رسانه های اجتماعی باید جزئی از برنامههای نظام سلامت باشند تا از این طریق اطلاعات موردنیاز در اختیار افراد قرار گیرد، همچنین از آنها در جهت ایجاد روابط اجتماعی بین گروههای جمعیتی با ویژگیهای مشترک و کاهش تنشهای ناشی از بیماریهای مزمن و تغییر رفتار در بیماران بهره جست.

لیلا حبیبی – دانشجوی دکترا مدیریت رسانه دانشگاه تهران، تهران، ایران.
حمیدرضا فرپور – مرکز تحقیقات بیماری های استخوان ومفاصل، استادیار گروه طب فیزیکی و توانبخشی، دانشگاه علوم پزشکی شیراز، شیراز، ایران

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی