امروز

جمعه, ۱۸ آذر , ۱۴۰۱

  ساعت

۰۸:۴۴ قبل از ظهر

سایز متن   /

متخصص طب اورژانس بیمارستان امام(ره) اهواز:

آموزش همگانی اقدامات اولیه احیای قلبی برای عموم جامعه ضروری است

 

متخصص طب اورژانس بیمارستان امام خمینی(ره) اهواز گفت: اولین اقدام اساسی جهت CPR و احیای بیمار، حفظ امنیت خود و بیمار است و انجام این اقدام در زمانی که احتمال خطر همچنان وجود دارد، از اهمیت بسیار بالاتری برخوردار است.

 

به گزارش روابط عمومی مرکز آموزشی درمانی امام خمینی(ره) اهواز، دکتر محمدعلی فهیمی در سمینار آموزشی CPR که در تالار شهید دکتر رهنمون بیمارستان امام(ره) اهواز ویژه کلیه گروه های درمانی از جمله پزشکان، پرستاران و بهیاران برگزار شد، با بیان این مطلب اظهارکرد: اقدامات اولیه احیاء یا BLS یکی از فرایندهایی نجات بخش است که لازم است این فرایند توسط پرسنل درمانی به اقشار مختلف جامعه آموزش داده شود.

 

وی ادامه داد: پس از بسته شدن راه هوایی فرد به علت های مختلف، یک زمان طلایی وجود دارد تا فرد توسط افراد آشنا به اقدامات احیا، به زندگی بازگردد. یک فرد ممکن است در هر جایی مانند محل کار، منزل، هنگام شنا کردن و سایر موارد دچار ایست قلبی یا بسته شدن راه تنفسی شود لذا می طلبد عموم مردم به اقدامات اولیه احیا آشنا باشند تا در مدت زمان رسیدن نیروهای اورژانس بر بالین بیمار، بتوانند اقدمات اولیه جهت حفظ زندگی فرد را انجام دهند.

 

متخصص طب اورژانس بیمارستان امام خمینی(ره) اهواز افزود: انجام صحیح اقدامات اولیه احیا، زمان طلایی که تا انتقال بیمار به مرکز درمانی وجود دارد را حفظ می کند. چنانچه این زمان طلایی از دست رود، بیمار ممکن است به علت کاهش خونرسانی به مغز و آسیب مغزی دچار عوارض مختلف شود. این مسئله ضرورت آشنایی با اقدامات اولیه احیاء (BLS) را بیش از پیش نشان می دهد و هر چهارسال یک بار مولفه های این فرایند به روز رسانی می شود و به سمت ساده تر شدن می رود.

 

فهیمی اظهارکرد: اولین مرحله در احیای بیمار حفظ امنیت و سلامت خود و جلوگیری از تشدید آسیب به بیمار است. به طور مثال چنانچه بیمار در حادثه ای که خطر برق گرفتگی و وجود دارد، نیازمند احیاست ابتدا باید جریان برق را قطع کرد سپس اقدامات لازم را جهت احیای بیمار انجام داد.

 

فهیمی در ادامه در خصوص فرایند انجام احیا گفت: پس از حفظ ایمنی، ارزیابی وضعیت بیمار را باید انجام داد که از هوشیاری یا عدم هوشیاری وی، وضعیت تنفس و سایر موارد اطمینان حاصل شود. با اعلام وضعیت به فوریت های پزشکی، تا رسیدن نیروزهای اورژانس مراحل احیا را به ترتیب و با دقت بر روی بیمار انجام می دهیم.

 

گفتنی است؛ در ماساژ قلبی ضرورت دارد، درست تشخیص دهیم که بیمار نیاز به ماساژ قلبی دارد. سپس از جناغ سینه دو انگشت بالاتر را انتخاب کرده و پاشنه یکی از دست‌ها را به صورت عمود روی جناغ سینه قرار دهید و پاشنه دست دیگر را روی آن گذاشته و انگشتان دو دست را در هم محکم کنید.

 

به صورت نیم‌خیز و عمود بر روی بیمار خم شده به طوریکه شانه‌های شما به‌طور مستقیم در امتداد دست‌هایتان قرار گیرد و بازوهایتان کاملاً مستقیم در امتداد آرنج‌خا باشد. مواظب باشید که دستان از ناحیه آرنج خم نشود و به طور عمود روی جناغ‌سینه به پایین فشار آورده (از نیروی وزن جهت این فشار استفاده شود) به‌طوریکه نیروی وارده باید ۵ سانتیمتر قفسه سینه را پایین بیاورد و سرعت ماساژ ۱۰۰ بار در دقیقه باشد.

 

اگر بیمار حرکتی انجام داد یا تنفس خود به خود داشت نبض گردنی را چک کنید. این عمل نباید بیش از ۱۰ ثانیه طول بکشد در غیر این صورت احیا قلبی را قطع نکنید.

 

نکته: برای انجام احیاء قلبی ریوی بیمار بایستی بر روی یک سطح سخت مثل کف اتاق یا یک تخته چوبی دراز کشیده باشد. چنانچه بیمار روی تخت باشد باید چهارپایه زیر پای خود قراردهید تا به ارتفاع مورد نظر نسبت به بیمار برسید تا روی تخت قرار بگیرید. احیاء می بایست به وسیله ۲ تنفس مصنوعی شروع شود و سپس ۱۵ ماساژ قلبی انجام گردد.

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی