امروز

سه شنبه, ۱۸ بهمن , ۱۴۰۱

  ساعت

۱۲:۰۳ بعد از ظهر

سایز متن   /

ارتباطات سلامت که اکنون به یکی از پرسرعت ترین و عملگراترین حوزه های تحقیق در رشته ارتباطات تبدیل شده است، از طریق ارتباط بین ارائه دهندگان خدمات و بیماران، محققان حوزه سلامت و دست اندرکاران سلامت عمومی با عموم مردم، نقش مهمی در پیشگیری و کنترل بیماری ها ایفا می کند.

به گزارش ارتباطات سلامت، در عرصه جهانی، شماری از مسائل مرتبط با سلامت از قبیل آگاهی از مراقبت از خود، چالش های مرتبط با محیط زیست و نبود آموزش کافی در مورد مسائل حوزه سلامت به طور مستقیم و یا غیرمستقیم به ارتباطات ربط پیدا می کنند.

آمار نشان می دهد وقوع نیمی از مرگ ها در جهان بر اثر عوامل و رفتارهای اجتماعی نادرست، اما قابل پیشگیری مانند رژیم های نامناسب غذایی، استعمال دخانیات و ورزش نکردن رخ می دهد.
برای بسیاری از ما این موضوع کم و بیش رخ داده است که به سختی می توانیم فردی را که برای مدت طولانی ورزش نکرده است به انجام ورزش ترغیب کنیم و یا اگر از یک رژیم غذایی ناسالم پیروی می کند، در تغییر رفتار او نسبت به یک رژیم سالم تر نقش داشته باشیم. اما اکنون این سئوال مطرح می شود که ارتباطات سلامت در این فرایند چه اهمیتی دارد؟

ارتباطات سلامت حوزه گسترده ای است که تاثیرگذاری نهادهای مختلف اجتماعی از قبیل خانواده، مدرسه، گروه دوستان، مولفه های فرهنگی و مطالب ارائه شده توسط رسانه های مختلف را مورد مطالعه قرار می دهد.

هدف نهائی ارتباطات سلامت، ارائه اطلاعات صحیح از طریق کانال مناسب به گروه های هدف جهت تغییر رفتارهای نادرست به منظور پیشگیری از ابتلا به بیماری های مختلف و یا تشخیص به موقع ابتلا به این بیماری هاست.

به دلیل حساس بودن این موضوع، رشته ارتباطات سلامت روش استفاده کارآمد از ظرفیت های مختلف ارتباطات جمعی، ارتباطات میان فردی و رسانه های جمعی را تبیین می کند.

اگرچه تا پیش از گسترش فناورهای نوین اطلاعاتی، فرایند درمان بیمار محدود به پزشک و یا استفاده از تجربیات اعضای خانواده و اقوام بود، اما گسترش فناوری های نوین مخاطبان را با سیل حجیم اطلاعات مرتبط با سلامت مواجه کرده است که میزان صحت این اطلاعات می تواند سلامتی افراد را تحت تاثیر قرار دهد.

در واقع، افزایش روز افزون این قبیل فناوری ها، امروزه فرصت هایی (همچنین برخی تهدیدها) را ایجاد کرده است و یا کارآمدی روش های پیشین برای تغییر رفتارهای منتهی به سلامت را مورد ابهام قرار داده اند و یا تاثیرگذاری فناوری های نوین را اثبات کرده اند.

به مدد این تاثیرگذاری، کشورهای پیشرفته جهان با تمرکز بر حوزه ارتباطات سلامت که از گستردگی خاصی نیز برخوردار است در تلاشند بتوانند با اقداماتی از قبیل ارائه اطلاعات، تغییر نگرش ها، تغییر سبک زندگی، افزایش سواد رسانه ای، استفاده بهینه از ظرفیت رسانه های مختلف و ایجاد رفتارهای منتهی به سلامت، از هزینه های گزافی که به دلیل تشخیص دیرهنگام ابتلا به بیماری ها بر دولت ها تحمیل می شوند، جلوگیری نمایند.

دکتر ‘سیدحسن قاضی‌ زاده هاشمی’ وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز در تازه ترین اظهارات خود بیان کرده است که بار بسیاری از بیماری های روبه افزایش برعهده خود مردم است و اگر ایرانیان از سلامتی خود مراقبت کنند، می توانند مانع بروز بسیاری از بیماری ها شوند، بخشی از تحمیل این قبیل هزینه ها بر عهده مردم و بخش دیگری از آن نیز بر عهده متولیان حوزه سلامت است.

در واقع، تغییر رفتار موضوعی است که نیازمند برنامه ریزی دقیق، شناسایی فرصت ها و تهدیدها، تغییر نگرش، حمایت اجتماعی، مواجهه با اطلاعات صحیح و معتبر و عمل به این دانسته ها، سنجش میزان موفقیت برنامه ریزی های انجام شده و در نهایت شکل گیری عزم و نیت انجام این قبیل رفتارهاست.

حال باید تاکید کرد ایرانیان با مراقبت از سلامت خود می توانند مانع از بروز بسیاری از بیماری ها شوند، در حالی که ظرفیت های ارتباطی برای تاثیر بر جامعه در بخش سلامت نیز باید بیش از پیش مورد توجه جدی قرار گیرد.

در این راستا، شکل گیری و راه اندازی معاونت اجتماعی در وزارت بهداشت با تاکید بر اهمیت عوامل اجتماعی موثر بر سلامت افراد، نقش مهمی در استفاده از مولفه های اجتماعی با هدف پیشگیری از ابتلا بیمار و ارتقاء سلامت جامعه ایفا می کند.

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی