امروز

سه شنبه, ۱۸ بهمن , ۱۴۰۱

  ساعت

۱۱:۴۵ قبل از ظهر

سایز متن   /

کنفرانس آموزشی “اختلالات وسواسی جبری” با هدف آشنایی با بروز فکرهای وسواسی در افراد، تشخیص و شیوع آن در بیمارستان امام خمینی(ره) اهواز برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی مرکز آموزشی درمانی امام خمینی(ره) اهواز، دکتر مهدی سیاح برگرد، متخصص اعصاب و روان در این کنفرانس که امروز، سه شنبه(۳۰ آبان ماه) در تالار همایش های شهید دکتر رهنمون بیمارستان امام(ره) برگزار شد، درباره اختلال وسواس فکری ـ عملی (OCD) اظهارکرد: اختلال وسواس فکری عملی (OCD)، یک اختلال اضطرابی است. اختلال وسواسی فکری عملی نوعی اختلال اضطرابی مزمن است که با اشتغال ذهنی مفرط در مورد نظم و ترتیب و امور جزئی و همچنین کمال طلبی همراه است، تا حدی که به از دست دادن انعطاف پذیری، صراحت و کارایی می انجامد.

 

وی ادامه داد: یک فکر وسواسی در حیطه و دنیای اختلال وسواس فکری ـ عملی به عنوان تصور، فکر و یا التزامی تعریف می شود که در درون ذهن فرد قرار دارد و باعث شعله ور شدن اضطراب و ناراحتی می شود. این نوع وسواس های فکری بارها و بارها، ناخواسته و غیر قابل کنترل در ذهن بیمار جولان می دهند.

 

سیاح برگرد افزود: افرادی که مبتلا به وسواس هستند، به طور کلی دارای ترکیبات مختلفی از افکار وسواسی هستند که یک یا چند مورد از آن ها بسیار مهم و برجسته اند؛ این افراد فکر می کنند که «اگر آنها کار خاصی را انجام بدهند و یا کار خاصی را انجام ندهند، واقعه بد و یا مضری برای خود آن ها و یا افراد مورد علاقه شان در شرف وقوع خواهد بود ».

 

وی گفت: این افراد معمولا معتقدند که می توانند از وقوع رویدادهایی که منجر به خود آزاری و یا آسیب و ضرر می شوند، جلوگیری کنند و همین امر باعث می شود که آن ها در این زمینه سخت کار کنند. احساسی که این چنین مسئولیتی را به همراه داشته باشد، باعث می شود فردِ مبتلا کوشش هایی در جهت اجتناب از وقوع رویدادها انجام بدهد، که خود همین امر  وسواس را نیز تشدید می کند.

 

این متخصص اعصاب و روان درباره موارد وسواس های فکری شایع خاطرنشان کرد: ترس آلودگی از کثافت، جرم ها، ویروس ها، ترشحات جسمانی یا مواد زاید، موادشیمیایی، مواد چسبنده و یا مواد خطرناک، شک و تردید در مورد وقوع رویدادهای خطرناک (از قبیل عدم اطمینان از قفل بودن درب ها و عدم اطمینان به قفل درب ها)، نگرانی افراطی در مورد عدم صحت، نظم، آراستگی و هماهنگی، داشتن وسواس نسبت به بدن و یا علائم و نشانه های جسمانی، داشتن افکار کفر آمیز، توهین به مقدسات در مورد ادیان، داشتن تصورات و افکار جنسی (از قبیل لواط یا بچه بازی و یا همجنس گرا بودن)، داشتن افکار مربوط به جمع کردن و حتی اصرار در جمع کردن چیزهای بی مصرف، داشتن تصورات و افکار خشونت آمیز و یا پرخاشگری (از قبیل چاقو زدن به بدن خود) و داشتن افکار مزاحم و یا افکار مربوط به موسیقی در ذهن از جمله موارد وسواس های فکری شایع به شمار می روند.

 

سیاح برگرد اظهارداشت: وسواس های عملی در اختلال وسواس فکری ـ عملی، اعمالی هستند که شخص بارها و بارها در پاسخ به یک وسواس فکری انجام می دهد. هدف وسواس های عملی، کاهش احتمال آسیب زدن و آزار رساندن است تا فرد بدین وسیله احساس آرامش کرده و همه چیز را خوب پندارد.

 

وی افزود: کنترل کردن (کنترل کردن مداوم فلکه گاز و شیرهای آب)، تکرار کردن اعمال، انجام اعمال تشریفاتی ذهنی (از قبیل تکرار کردن کلمات و یا عبارات خاصی با روش و آهنگی بخصوص)، انجام دادن اعمال با نظم و ترتیب خاص، احتکار و جمع آوری کردن و شمردن های مکرر از جمله موارد وسواس های عملی شایع در اختلال وسواس فکری ـ عملی است.

 

متخصص اعصاب و روان درباره میزان شیوع وسواس در افراد گفت: وسواس بیش از آنچه که تصور می شود، شایع است؛ بعد از افسردگی، اعتیاد و هراس اجتماعی، وسواس چهارمین بیماری روانی است.

 

سیاح برگرد عنوان کرد: از هر ۲۰۰ نفر کودک و نوجوان در دنیا یک نفر مبتلا به وسواس است. میزان شیوع وسواس در مردان و زنان علیرغم اینکه علایم ونشانه های آنها متفاوت می باشد، یکسان است. به عنوان مثال زنان بیشتر از مردان به وسواس شستن مبتلا هستند، در حالی که مردان بیشتر به وسواس مربوط به شماره ها، وسواس جنسی و یا وسواس عملی مربوط به کند بودن و آهسته بودن مبتلا هستند.

وی اظهارکرد: زنان به خصوص در دوران حاملگی و یا دوران بعد از زایمان، در معرض خطر ابتلا به وسواس قرار دارند چون میزان مسئولیت آن ها افزایش می یابد. در کودکان پسر میزان وسواس دو برابر دختران است. افراد مختلف در سنین مختلفی مبتلا به اختلال وسواس فکری ـ عملی می شوند. گروهی هستند که اختلال وسواس فکری ـ عملی را از همان سنین اولیه یعنی شش سالگی آغاز می کنند و گروه دیگری از افراد نیز از دوره نوجوانی به این اختلال مبتلا می شوند.

 

سیاح برگرد گفت: به طور متوسط سن ابتلا به وسواس، اوایل دهه دوم زندگی یعنی ۲۰ سالگی است. البته در مردان تا حدودی زودتر، یعنی در اواخر دوره ۱۰ سالگی و در زنان تا حدودی دیرتر این اتفاق رخ می دهد.

 

این متخصص اعصاب و روان درباره تشیخص اختلالات وسواس می گوید: اهمیت فوق العاده به افکار یکی از نشانه های تشخیص این اختلال است؛ حالت احساس مسئولیت زیاد و شدید منجر به وجود آمدن افکار خودکار و باورهایی می شود که بر اساس آن فرد می پندارد که افکارش بی اندازه مهم هستند. یکی دیگر از جنبه های معنی دادن به وسواس خود این است که میزان تهدیدی که از طرف وسواس خود احساس می کنید را بیش از اندازه بزرگ جلوه می دهید و در نتیجه توان و قدرت سازگاری خود را کمتر فرض کرده و در جستجوی کمک نخواهید بود. به زبان ساده تر اگر شما ترس از ابتلا به بیماری ایدز (HIV) را داشته باشید، هر کجا لکه قرمز رنگی را ببینید با تصور اینکه آن لکه خون آلوده به (HIV) است، این امر در شما پدیدار می شود که شما هیچ وقت قادر نیستید خود را از این جریان محافظت کنید.

 

سیاح برگرد ناتوانی در تحمل عدم قطعیت را یکی دیگر از نشانه های وسواس فکری دانست و گفت: بسیاری از افراد مبتلا به وسواس معتقدند که نیاز دارند با قطعیت کامل بدانند چیز بدی اتفاق نخواهد افتاد. بعضی دیگر هم معتقدند که قادر به سازگاری با تغییرات غیر قابل پیش بینی نیستند. افرادی که مبتلا به اختلال وسواس فکری ـ عملی هستند معمولا کوشش زیادی به خرج  می دهند و اعمال خاصی را با روش معینی اجرا می کنند تا بتوانند به قطعیت کامل برسند. ولی واقعیت این است که کوشش زیاد برای حصول اطمینان، باعث افزایش شک و تردید بوده و در نتیجه فرد بیش از پیش دچار عدم قطعیت خواهد شد.

 

وی عنوان کرد: کمال گرایی، احتکار و جمع آوری وسایل، توجه زیاد نشان دادن و بزرگ کردن موقعیت و تفسیر اطلاعات مبهم نیز از دیگر نشانه های تشخیص اختلالات فکری ـ عملی وسواس در افراد به شمار می رود.

 

گفتنی است؛ کنفرانس آموزشی “اختلالات وسواسی جبری” به همت معاونت آموزشی مرکز آموزشی درمانی امام خمینی(ره) اهواز و با حضور دکتر علی دلیرروی فرد معاون آموزشی بیمارستان برگزار شد.

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی